Czy warto otworzyć własną firmę?

0 głosów
Czy warto otworzyć własną firmę komputerową? Na początku chcę sprzedawać używane części komputerowe, a potem ewentualnie przerzucić się na nowe. Myślałem o prowadzeniu sprzedaży wysyłkowej poprzez allegro, bo to najprostsze na początek. Później może poszerzyć asortyment poprzez import cześci z Chin i zainwestować we własny sklep oraz jego pozycjonowanie w wyszukiwarkach. Czy to się w ogóle może opłacać? Może ktos ma jakieś podpowiedzi i wskazówki w temacie zakładania takiej firmy.
pytanie zadane przez użytkownika Karol W.

5 odpowiedzi

0 głosów
Skoro sam nie wiesz czy warto otworzyć firmę i szukasz pomocy u innych to co z Ciebie za przedsiębiorca? Jeśli w tym momencie masz już wyrobione znajomości i dostawców oraz możesz przewidzieć, że przychód pokryje ci opłaty zusowskie to jak najbardziej możesz zakładać działalność gospodarczą. Przede wszystkim to musisz zaoferować klientom konkurencyjne ceny i świetmą obsługę albo trafić w jakąś niszę rynkową, gdzie nie ma mocnej konkurencji. Podejrzewam, że na allegro nie brakuje sprzedawców z wyrobioną marką, znajomościami, dostawcami i dobrą ofertą. Ale zawsze możesz spróbować zdobyć kawałek tortu dla siebie w tej komputerowej niszy. Myślę, że jest ona na tyle szeroka, że i dla ciebie wystarczy. Powodzenia!
odpowiedź przez użytkownika Piotrek44
0 głosów
Bo to jest tak, że jak ktoś nie ma firmy to najpierw testuje rynek sprzedając coś działając najpierw w szarej strefie. Jak się okaże, że pomysł przynosi konkretne pieniądze to wtedy sie zakłada firmę i działa dalej legalnie. Proste. Tylko nie przeciągaj tego momentu założenia DG, bo ktoś może się zaciekawić twoją działalnością. Szczególnie jak sprzedajesz na allegro i masz sporo klientów.
odpowiedź przez użytkownika KK
0 głosów
Czy warto mieć własną firmę? No właśnie. Odnośnie włąsnego biznesu to dobrze abyś miał już jakieś kontakty, poza tym trzeba zbadać rynek, sprawdzić czy istnieje zapotrzebowanie na dany produkt, oszacować ile możesz zarobić i czy to się w ogóle opłaca. Wszystko zależy od rynku - od tego ile już takich firm istnieje w Twojej okolicy, od oferty, którą zaproponujesz, lokalizacji itp. Musisz sobie wszystko sam dokładnie przeliczyć, wyliczyć plusy i minusy. Raczej nikt nie powie Ci: "tak, otwieraj firmę", a to dlatego, że bez znajomości szczegółów to trudno jest tu wyrokować.
odpowiedź przez użytkownika SAw
0 głosów
Pewnie, że warto otworzyć firmę, ale najpierw sprawdź sobie jakie są koszty jej prowadzenia, czyli opłaty jakie musisz co miesiąc wykonać niezależnie od tego ile zarabiasz. Przez pierwsze dwa lata będą to około 400 zł na ZUS + 50 - 100 zł na księgowość, jeśli korzystasz z księgowości hybrydowej. Z resztą to wszystko zależy od ilości faktur czy rachunków jakie wystawiasz klientom. Dostęp do internetu i komputer z legalnym oprogramowaniem to też podstawa.

I przede wszystki musisz na czymś zarabiać, a jedynym Twoim zarobkiem będą marże, czyli narzuty na towar. Musisz go zdobywać jak najtaniej, a sprzedawać jak najdrożej, aby to się w ogóle opłacało.

Ale aby nie było tak pesymistycznie to powiem ci, że własna firma to super sprawa, oczywiście pod warunkiem, że wychodzisz na plus, a nie dokładasz do interesu. Warto wiedzieć, że to ty ustalasz własne zasady i nie musisz się żadnemu szefowi spowiadać, bo masz sprawy we własnych rękach.
odpowiedź przez użytkownika Robo
Robo fajnie napisałeś, ale praca na własny rachunek bywa też stresująca, bo
ciągle musisz myśleć i kombinować. Znam przypadek osoby która założyła firmę 5 lat temu. Facet posiadał tylko jedną wiertarkę i piłę spalinową. Stosował zaniżone ceny za usługi wycinki drzew w porównaniu z konkurencją i po trzech miesiącach mógł zainwestować w porządny sprzęt. Dziś nadal działa na rynku i posiada grono stałych klientów lub klientów z polecenia.
0 głosów

Czy opłaca się założyć własną firmę? Według mnie jak najbardziej. Może zainteresuj się na początek Inkubatorami Przedsiębiorczości, w skrócie AIP. To super sprawa dla tych osób, które obawiają się kosztów i dlatego nie otwierają własnej firmy. Za około 300 zł na miesiąc masz opłacony zus, biuro, księgowość, różne szkolenia, a dostajesz też automatycznie sporo innych przywilejów np. porady prawne. Możesz wystawiać faktury VAT, odliczać koszty, ale jedynie, gdy rachunek zakupu będzie wystawiony na AIP. Inkubatory to znakomita rzecz na rozruch firmy, jeśli jesteś jeszcze młody, bo to bodajże opcja dostępna do 26 czy 28 roku życia. Jak Twoja firma się rozwinie i zaczniesz porządne pieniądze zarabiać to przechodzisz po prostu na zarejestrowaną już normalnie firmę.

odpowiedź przez użytkownika ZZuber
Witaj w serwisie Zarabianie, Praca, Pieniądze, w którym możesz zadawać pytania innym użytkownikom i ekspertom na temat pieniędzy i zarabiania oraz dzielić się wiedzą z innymi i zdobywać wiedzę na tematy, które Cię interesują.

Podobne pytania

0 głosów
pytanie zadane przez użytkownika Wesoły Romek 4 odpowiedzi 1,237 wizyt
0 głosów
pytanie zadane przez użytkownika Marta M. 5 odpowiedzi 1,031 wizyt
...