Umowa zlecenie czy własna firma?

0 głosów
Chciałam zapytać jak wyglądał u Was proces przejścia z dzieła/zlecenia na własną działalność? Bez czego absolutnie nie powinnam zaczynać? Na co uważać? Na co zwrócić uwagę? Czy firmy rzeczywiście otwierają więcej drzwi? Co jest lepsze - umowa zlecenie czy własna firma? Z góry dziękuję za informacje i wszelkie wskazówki.
pytanie zadane przez użytkownika Marta M.

5 odpowiedzi

0 głosów
Firma otwiera więcej drzwi. Tylko trzeba uważać na zabójczy ZUS co miesiąc... przez dwa lata jest niecałe 500 zł, więc da się przeżyć. Jak dla mnie wystawienie faktury, legalność oprogramowania zwiększa rzetelność. Ja przytuliłem dotację z urzędu pracy i zacząłem działać na pełnych obrotach. Koszty są różne, ale stałym haraczem, jak wspomniałem wcześniej, do uiszczenia każdego miesiąca będzie tu składka ZUS (500, a potem 1200 zł). Ewentualnie opłata dla księgowych. Reszta (np. podatek VAT i dochodowy) zależą już od wystawionych w danym miesiącu faktur. Plusem jest odliczanie vatu z zakupionych towarów. Do przeżycia. W zasadzie od pierwszego miesiąca prowadzenia generuję zyski minimum takie jak na etacie, w zasadzie coraz więcej (mając biuro w domu).
odpowiedź przez użytkownika Pawelos
0 głosów
Zacznij od arkusza kalkulacyjnego. Skoro chcesz "w firmie" robić to co na umowie, to policz dokładnie jakie masz koszty obecnie i jaki masz przychód. Jako copywriter, nie musisz mieć drogiego oprogramowania czy sprzętu. Dużym błędem będzie zakładanie JDG lub firmy, tylko dla możliwości rozliczenia koszów czy podatków lub zakupu dóbr. Jeżeli po podliczeniu sobie kosztów stałych w tym ewentualnej księgowości czy zusów (lepsza jest tutaj sp. z o.o. - brak zusu) wychodzi ci, że obecnie masz tyle pracy, tak dobrze płatnej, że będzie ci się opłacać zmieniać formę zarabiania, to śmiało rób to. Jeżeli jednak nie masz komfortu posiadania dużej bazy klientów płacących, to przed realizacją pomysłu na firmę zwiększ tę bazę. Nie ma bardziej frustrującej rzeczy niż konieczność płacenia haraczu na własne życzenie i to wtedy kiedy musisz budować swoją markę nie posiadając np. oszczędności czy inwestora. Lepiej też nawet nie zaczynać bez bardzo dobrego księgowego/księgowej. Tak żeby księgowy był i mini doradcą podatkowym i tą osobą, u której będzie dokumentacja. Bardzo opłaca się płacić takiej osobie.
odpowiedź przez użytkownika Bolo
Bardziej opłaca się skorzystać z biura rachunkowego. A nie opłacać księgową, gdy nawet nie wchodzimy w pełną księgowość.
0 głosów
Co lepsze umowa zlecenie czy własna działalność gospodarcza? Moim zdaniem firmy rzeczywiście chętniej współpracują na zasadzie B2B, ponieważ to ułatwia papierkową robotę. Nie muszą wystawiać pitu, podpisywać rachunków itp. Kilka moich rad: 1. Powinnaś zadbać o co najmniej jednego klienta na początek. Jeśli już działasz tylko o inną formę prawną, będzie łatwiej. 2. Przez 2 pierwsze lata płacisz obecnie niecałe 500 zł - preferencyjne składki społeczne + normalne składki zdrowotne, brak składki na fundusz pracy. Po 2 latach wskakujesz na normalną stawkę składek społecznych i zaczynasz płacić składkę na fgśp. Obecnie to około 1170 zł. 3. Zastanów się, czy chcesz być płatnikiem VAT. Jeśli planujesz pracować głównie dla firm, które też są płatnikiem VAT (agencje interaktywne, firmy związane z wszelkim handlem) to Ci się opłaca. Możesz odliczać VAT z zakupów na potrzeby działania firmy, np laptop, rachunki za telefon, internet itp. 4. Bierz zaliczki lub wystawiaj najpierw faktury pro forma po skończonej pracy. 5. Znajdź dobrego księgowego, najlepiej znającego się na branży. To będzie koszt 100-200 zł miesięcznie, a zawsze można zapytać jak coś rozliczyć itp. 6. Musisz mieć na uwadze, że jak wystawisz fakturę to musisz od niej zapłacić VAT i dochodowy niezależnie od tego czy rzeczywiście otrzymasz za nią zapłatę. Chyba, że wybierzesz metodę kasową rozliczania. Vat jest od 150000 zł, nie musisz być koniecznie vatowcem, ale warto być jeśli masz zamiar robić głównie zlecenia dla firm. 7. Bądź dobrej myśli i nie stresuj się nazbyt ciągłymi zmianami w prawie - to jest zadanie księgowej, aby śledzić przepisy i Ciebie o nich informować w przypadku gdyby zmiany dotyczyły sposobu rozliczania Twoich dochodów.
odpowiedź przez użytkownika Andrzej
0 głosów
Co się bardziej opłaca - własna firma czy umowa zlecenie? To dobre pytanie. Swoja firma daje swobodę rozliczenia, ludzie nie lubią umów, a potem też pity trzeba wysyłać. Faktura jest naturalnie przyjmowana i nikt się nie zastanawia co z tym zrobić. Jeśli robisz usługi dla firm to od raz lepiej iść w VAT, więcej korzyści na kosztach, a bez różnicy dla klientów. Jeśli zechcesz korzystać z niższego zusu dla młodego przedsiębiorcy (2 lata) to wpisz datę rozpoczęcia działalności jako 2. dzień miesiąca, w którym chcesz tą działalność rozpocząć. To daje Ci realnie cały dodatkowy miesiąc (w sumie 25) niższego zusu. Wyjaśnienie jest takie, że niski ZUS obowiązuje przez 24 PEŁNE miesiące. A może jakieś inkubatory w międzyczasie? 300 zł i o nic się nie martwisz. To bezpieczna forma na początek, bo nie masz tylu kosztów. Oczywiście ma też swoje wady, ale w miarę bezpiecznych warunkach i bez ryzyka można prowadzić legalnie działalność. A jeśli uznasz, że to działa i chcesz np. budować zdolność kredytową itd to wtedy można otwierać działalność na własną rękę.
odpowiedź przez użytkownika TZAR
0 głosów
Ja zakładam firmę - 1 osobową fundację - zarząd to będę tylko ja. Na początek. Dostanę dotację z OWES - ośrodek wsparcia ekonomii społecznej. Do 123,000 PLN. Plus inne, grube benefity. A wszystko z UE. Fundację muszę utrzymać 13 miesięcy. Wkład własny 2000 zł. Teraz pracuję jako pilotka wycieczek, aby zarobić forsę i mieć tzw.zabezpieczenie.
odpowiedź przez użytkownika Renata
Witaj w serwisie Zarabianie, Praca, Pieniądze, w którym możesz zadawać pytania innym użytkownikom i ekspertom na temat pieniędzy i zarabiania oraz dzielić się wiedzą z innymi i zdobywać wiedzę na tematy, które Cię interesują.

Podobne pytania

0 głosów
pytanie zadane przez użytkownika Wesoły Romek 4 odpowiedzi 1,237 wizyt
0 głosów
pytanie zadane przez użytkownika Karol W. 5 odpowiedzi 1,575 wizyt
...